Szukaj o Ogrodach

Architektura w ogrodzie

Autorem artykułu jest Grzegorz Pawelec


Ogród jest przestrzenią i zawsze połączony był z architekturą. Ważne aby elementy architektoniczne ogrodu były jego ozdobą i dopełniały swoja formą całość zamysłu projektanta.

ALTANA
We współczesnych rozwiązaniach projektowych coraz wyraźniej widać połączenie ogrodu z architekturą. Ogród staje się przedłużeniem salonu. Często tworzy dodatkowe "zielone" wnętrze na zasadzie zewnętrznego, żywego pokoju. Jak w każdym salonie również w ogrodzie znajdują się różnego typu meble ogrodowe. Często pojawia się także architektura ogrodowa. Klasycznym przykładem jest altana, która po przejściu długiej drogi, pierwotnie jako element architektury budowlanej, obecnie kojarzona jest głównie z ogrodem.
Jak każda forma, również altana zmieniała się. Na przestrzeni czasu istniały różne jej rodzaje, czasem altany tworzyły drzewa a sklepieniem były odpowiednio formowane i zaplecione gałęzie koron. Altana zawsze pełniła funkcję użytkową w ogrodzie, ale niemniej ważną jest estetyka. Tak było kiedyś. A obecnie? Czy jesteśmy skazani na jednakowe i podobne do siebie formy "gotowych" modeli? Czy jedynie funkcja użytkowa ma znaczenie? Czy na pewno nie ma wyboru? I najważniejsze pytanie czy nie można tego zmienić?
Odpowiedź jest łatwa. Nie tylko można ale wrecz jest to wskazane. Ogród jest przestrzenią gdzie odpoczywamy, myślimy, szukamy natchnienia i spokoju. Ważne jest zatem to, aby ta przestrzeń była dobrze zaprojektowana a znajdująca się w ogodzie architektura była indywidualna, estetyczna i dostosowana kompozycyjnie do wnętrza ogrodu. Jest to nie tylko wskazane ze wzgledów estetycznych ale również ekonomicznych.
Nowoczesne altany mają formy architektoniczne. Dominuje minimalizm i harmonijna kompozycja. Naturalny, ciepły materiał jakim jest drewno, łączy się z zimnymi elementami stalowymi czy aluminiowymi. Konstrukcję są modułowe a dopełnieniem są ażurowe ściany z drewna lub tkaniny. Stosuje się także elementy z nowoczesnych tworzyw zastępujących szkło, które są lżejsze i odporne na trudne warunki zewnętrzne, co powoduje, że lepiej sprawdzają się jako pokrycie dachu altany. Dominuje prosta forma, naturalny materiał drewniany łączony metalem, dostosowana do indywidualnych potrzeb funkcja użytkowa.
Indywidualny projekt, unikatowa forma w ogrodzie zawsze podnosi jego wartość estetyczną i kompozycyjną. To inwestycja, która zawsze jest opłacalna. Warto w swoim prywatnym "zielonym" salonie mieć niepowtarzalne meble i dobrze zakomponowane formy architektury ogrodowej, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, będą odrębnym, samodzielnym walorem estetycznym każdego wnętrza ogrodowego.
---
Autor:Grzegorz Pawelec
www.grzegorzpawelec.pl

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz