Szukaj o Ogrodach

Narzędzia ogrodnicze dla początkujących

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Dla osób dopiero zaczynających przygodę z ogrodnictwem problemem może być nie tylko zorganizowanie harmonogramu prac, ale także ich wykonanie, bo przecież teoria i praktyka nie zawsze idą w parze. Aby praca była możliwe jak najlżejsza, trzeba uzbroić się w dobre narzędzia ogrodnicze.
Wybierając narzędzia trzeba mieć na uwadze ich wykonanie i jakość. Nie warto inwestować w bylejakość, bo rzeczy szybko się zepsują i będziemy narażeni na kolejne koszty. Dobry sprzęt kosztuje trochę więcej, ale będzie służył latami. Dlatego wybieraj takie narzędzia, które są odporne na rdzewienie i wyginanie, wykonane z solidnych materiałów. Co z tego, że zaoszczędzisz na taniej szpadzie, jeśli jej trzonek złamie się pierwszego dnia przekopywania ziemi. Wszelkie sekatory i nożyce muszą być wygodne w użyciu, a ich mechanizm wykonany tak, żeby nie wymagały dużego wysiłku przy przycinaniu drobnych gałęzi i krzewów. Tyle o jakości.
W co się zaopatrzyć? Na początek nie warto wyrzucać pieniędzy na wysokiej klasy profesjonalny sprzęt, taki jak kosiarki spalinowe czy traktorki – szczególnie gdy masz małą działkę. Do niezbędnego minimum należy kilka prostych narzędzi. Szpadel i grabie to absolutna podstawa. Przekopywanie ziemi wykopywanie dołków, grabienie liści i skoszonej trawy to czynności niezbędne do utrzymania ładnego ogrodu. Trawnik od czasu do czasu trzeba napowietrzać, więc przydadzą się kanadyjki, czyli takie widły o spłaszczonych zębach, którymi nakłuwa się glebę. Do usuwania chwastów przyda się motyka z ostrzem, które można samodzielnie naostrzyć. Do przycinania suchych lub chorych gałązek – sekator. Podlewanie to bardzo ważna rzecz w czasie, gdy natura skąpi deszczu, więc przygotuj się na to, że będziesz musiał nosić wodę w konewce. Chyba że zdrowie lub lenistwo nie pozwala ci na dźwiganie – wtedy użyj węży ogrodowych lub zraszaczy. Długość węża trzeba dobrać do długości działki. Najprostszą kosiarką idealna do małych trawników jest kosiarka ręczna, niewielka i prosta w obsłudze.
Jeszcze jedna, niezmiernie istotna sprawa – przechowywanie narzędzi. Nie można pozostawiać ich byle gdzie, bo to nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może być niebezpieczne. W końcu narzędzia są ostre, więc sekator spadający ze stolika w letni dzień, kiedy mamy na nogach lekkie buty, może skończyć się rozcięciem skóry. Najlepiej przechowywać narzędzia w garażu, piwnicy, altanie lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Z uwagi na to, że działki częstokroć oddalone są od miejsca zamieszkania, a złodziei nie brakuje, warto trzymać przyrządy pod kłódką, szczególnie te bardziej kosztowne.
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz