Szukaj o Ogrodach

Jak urządzić wygodny rodzinny ogród

Autorem artykułu jest Ogrodeo


Często zapominamy, że ogród ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi domowników, ma być przedłużeniem i uzupełnieniem mieszkania. Powinno w nim być więc, dużo wolnej przestrzeni, i słońca a także miejsce na zaciszny kąt, w którym można postawić drewniane meble ogrodowe .
Drewniany plac zabaw
Małe dzieci w ogrodzie
Kiedy dzieci są małe, warto znaleźć w nim miejsce na piaskownice, huśtawki ogrodowe czy równoważnie a także basen lub brodzik. Dużą atrakcją są wszelkiego rodzaju szałasy, namioty czy drewniane place zabaw . W takim rodzinnym ogrodzie najwięcej miejsca powinno się przeznaczyć na trawnik. Rośliny ozdobne rozmieśćmy po bokach trawnika, tuż przy płocie ogrodowym. Zajęte małymi dziećmi mamy z pewnością nie są w stanie przeznaczyć dużej ilości czasu na zajmowanie się ogrodem. Wybierajmy wiec rośliny, które przy małym nakładzie pracy, będą dobrze i zdrowo rosły oraz efektownie wyglądały. Zapracowanym mamom, polecam różnego rodzaju liliowce, irysy bylinowe, których kępy zdobią ogród na długo po tym jak przekwitną ich piękne kwiaty oraz krzewy ozdobne. Wybierając krzewy, zwróćmy uwagę na to by wyglądały efektownie przez cały rok. Wiele z nich kwitnie obficie od wczesnej wiosny do lata, a jesienią przebarwia przepięknie liście i pokrywa się jagodami. Ze względu na dzieci, nie wybierajmy krzewów kolczastych, pytajmy też w centrach ogrodniczych czy jagody ich nie są trujące. Jeśli mamy dzieci, nie zagracajmy ogrodu przez urządzanie wyszukanych rabat, które nasze pociechy mogą zniszczyć. To w ogrodzie, dzieci powinny znaleźć miejsce na swobodną aktywność i ruch, nie skrępowany ciągłym nawoływaniem „nie połam” i „nie podepcz”. Lepiej ustawmy w kąciku wypoczynkowym drewniane kwietniki i donice ogrodowe a w nich sadźmy ulubione kwiaty sezonowe. Są one elementem ozdobnym ożywiającym ogród, przyciągającym wzrok a jednocześnie, są łatwe w utrzymania. Z ambicjami ogrodniczymi, poczekajmy aż dzieci trochę podrosną.
Gdy dzieci podrosną
Ogród jest przestrzenią plastyczną, którą możemy rozwijać i przekształcać wraz ze zmianą naszych potrzeb i upodobań. Gdy dzieci podrosną piaskownice możemy przekształcić w oczko wodne a huśtawki ogrodowe przerobić na pergole. Domki dla dzieci długo nie przestaną być atrakcyjne, zwłaszcza, jeśli są usytuowane na drzewie lub w zacisznym tajnym kąciku ogrodu. Dla trochę starszych pociech zajmujące może być posiadanie własnej grządki, na której mogą pielęgnować wybrane przez siebie łatwe w uprawie rośliny. Pozwólmy na te eksperymenty przyrodnicze zaspokajają one potrzeby poznawcze dziecka. Wystarczy, że pozwolimy dzieciom na zajęcie kilku skrzynek czy donic ogrodowych. Do takiej prostej uprawy polecam rzeżuchę, szczypiorek czy rzodkiewki oraz fasolę lub groszek. Ważne jest by starsze dzieci mogły czerpać przyjemność z przebywania w ogrodzie. Zabawą dla nich, może być szukanie smakołyków, takich jak poziomki, truskawki czy porzeczki lub maliny. Jeśli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń ogrodu i zorganizujemy dzieciom bezpieczną zabawę, wreszcie będziemy mogli wykorzystać w pełni meble ogrodowe i spędzić trochę czasu na lekturze.
---
Beata Kubiak

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ogrody, ja swój zaaranżowałam wg feng shui, myślę, że coś w tym jest:)http://www.opcja.vot.pl/?p=525

    OdpowiedzUsuń