Szukaj o Ogrodach

Szklarnia w ogrodzie

Autorem artykułu jest Bogdan Galewski


Czy warto kupować wiosną, sadzonki warzyw, kwiatów? Czyż nie mogę wyprodukować je sam? Czy w okresie letnim i jesiennym nie mogę cieszyć się z własnych warzyw i cieszyć oko bujnym wzrostem kwiatów?
Szklarnia to zamknięte pomieszczenie pokryte w całości szkłem . Szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i światła. Jest bardzo przydatna w naszym klimacie gdzie wiosny są kapryśne, noce z przymrozkami a i dnie jeszcze w maju z minusowymi temperaturami . Szklarnia pozwoli także izolować nasze uprawy od czynników zewnętrznych, również takich jak choroby.
Wybór miejsca
Naszą szklarnię /pisze tu o pomieszczeniu wielkości 10-15m2/ winniśmy usytuować na południowym skraju naszej działki, oś długa szklarni winna przebiegać na kierunku wschód – zachód. Od strony południowej a dobrze i ze wschodniej nie powinna być zasłonięta przez zabudowania lub drzewa. Wielkość szklarni zależy od naszych potrzeb, ale 10-15m2 powierzchni powinno wystarczyć na zaopatrzenie w sadzonki warzyw i kwiatów a także na późniejsze nasadzenia dla całej nawet większej rodziny.
Podłoże
Podłoże najlepiej przepuszczalne ale każde inne można doprowadzić do właściwej struktury. Należy zastanowić się nad wykonaniem lub nie fundamentu . Z natury szklarnia jest budynkiem użytkowanym przez wiele lat i wykonanie fundamentów nie jest najdroższą częścią inwestycji i ja preferuję fundament stały/najczęściej betonowy/ - nie musi być szerszy niż 15 cm.
Szkielet
Zastosowanie jako ramy teownika metalowego T30 i zakonserwowanie go przynajmniej dwukrotnie odpowiednią farbą da nam możliwość przetrwania takiej budowli przez ponad 50 lat. Zastosowanie drewna – nie daje takiej możliwości choć dla nieuzbrojonego / np: w spawarkę/ majsterkowicza jest to materiał łatwiejszy w użyciu. Do oszklenia najlepiej używać szkło ogrodnicze /szklarniowe/ gdyż i grubość i przepuszczalność światła jest ważna. Jednocześnie takie szkło jest najtańsze. Obecnie do umocowania szkła do ramy używamy silikonu , rzadko kitu szklarskiego, który jest tańszy w fazie budowy lecz szybciej ulega degradacji. Pod tafle szkła dobrze jest stosować specjalne osłonki plastikowe które powodują że w czasie mrozów nie popękają nam szyby. Ważne by pochyłość dachu była większa niż 20o.
W takiej szklarni bardzo ważne jest wietrzenie . Najlepiej poprzez uchylne okna dachowe a także przez uchylne ściany boczne. Rozwiązania należy przemyśleć przed podjęciem realizacji. Drzwi w takiej małej szklarni nie muszą być usytuowane pośrodku ściany szczytowej, nawet wskazane jest drzwi umieścić z boku . Ściana zachodnia /skąd wieją w Polsce przeważnie wiatry/ winna mieć możliwość otwierania a także warto zastanowić się nad wzmocnieniem konstrukcji poprzez dodatkowe podpory.
Ogrzewanie, konserwacja, szczegóły konstrukcyjne – zostaną omówione w innych opracowaniach.
---

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz