Szukaj o Ogrodach

Dobra organizacja przestrzeni

Autorem artykułu jest Li Li


Urządzając mieszkanie dbamy nie tylko o to, by meble, jakie do niego kupimy były ładne, ale również by pasowały do pomieszczenia. Nie chodzi jedynie o wymiary – każde pomieszczenie ma swój wyjątkowy klimat i aurę.
By dobrze się w nim czuć, należy odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Na ogół robimy to bardzo intuicyjnie. Po prostu rozstawiamy meble według naszego uznania – bez potrzeby czytania specjalnych poradników. Zazwyczaj sprawdza się ta metoda bardzo dobrze – ważne, byśmy się dobrze czuli w danym pokoju.
O tych wyjątkowych właściwościach, jakie nadaje przestrzeni odpowiednie jej zagospodarowanie, mówi Feng- Shui – metoda planowania i układania elementów, pochodząca z czasów starożytnych. Zakłada ona, że niektóre przedmioty nie tylko wydzielają energię – pozytywną, lub negatywną, ale również wpływają na przepływ energii i jej kumulacje. Dlatego najlepiej otaczać się przedmiotami kulistymi, owalnymi, które wspomagają harmonijne współdziałanie pierwiastków, które nas otaczają. Specjalne szkoły uczą jak rozpoznawać poszczególne cechy przedmiotów i pomieszczeń, w jaki sposób gospodarować przestrzenią i ją oczyszczać. Na rynku pojawiają się również firmy, które zajmują się projektowaniem i wystrojem wnętrz w zgodnie z zasadami Feng – Shui.
Podobnie jak w przypadku przestrzeni zamkniętych, zasady dotyczące przepływu energii i jej kumulacji, znajdują zastosowanie w przestrzeni otwartej. Świetnym przykładem może być tu aranżacja oraz projektowanie ogrodów. Odpowiednie planowanie przestrzeni ogrodowej może wpływać nie tylko na samopoczucie osób, które w nim przebywają, ale również na same rośliny, które do dobrego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków. Wiadomo to od wieków. Każdy dwór musiał mieć piękny ogród, czego przykładem są chociażby ogrody królewskie – na przykład praskie Hradczany. Całe zamkowe wzgórze otoczone jest różanymi ogrodami, które robią naprawdę niesamowite wrażenie. Dziś wydaje się, że ogrodnictwo to po prostu praca fizyczna. Jest to jednak sztuka i praca, do której potrzebna jest duża wiedza i odpowiednie wykształcenie.
---
Polecamy projektowanie terenów zieleni

Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/46128/dobra-organizacja-przestrzeni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz