Szukaj o Ogrodach

Projekt wiaty ogrodowej

Autorem artykułu jest Informator


Czy zaprojektowanie wiaty ogrodowej jest wyzwaniem niemożliwym dla osoby nie związanej z branżą budowlaną? Czy konieczna jest znajomość norm budowlanych? Kiedy należy wykonać projekt wiaty i co powinien zawierać?
Pytań namnożyło nam się wiele, bo na pozór proste zadania wybudowania wiaty czy jak kto woli altany ogrodowej może okazać się nie lada wyzwaniem. Czy chcąc zbudować wiatę, która będzie nas chroniła przed deszczem w trakcie lata, pod którą spędzimy miło czas grillując w wykonanym przez siebie grillu potrzeba wiedzy budowlanej, zwłaszcza tej z zakresu projektowania obiektów budowlanych?
Jak widzimy mnożą się pytania, czyli powstaje problem. Skoro już poruszyliśmy ten temat to może warto powiedzieć parę słów, które w pewnym stopniu rozjaśnią nam sytuację w jakiej się znajdujemy, a mianowicie co powinniśmy wiedzieć decydując się na gotowy projekt wiaty.
W rozumieniu ustawy Prawo Budowlane wiaty są to obiekty budowlane. Jeżeli zajrzymy do rozdziału 4 w/w ustawy dowiemy się jakie ogólne wymagania stawiane są tego typu obiektom. Najważniejsze zapisy odnoszące się do konstrukcji wiat to:
W przypadku budowy wiaty na terenie wiejskim maksymalna powierzchnia zabudowy może wynieść 35m2 natomiast w zabudowie miejskiej 25m2. Istotne jest, że ilość takich obiektów nie może przekroczyć 2 na każde 500m2 działki na której się one znajdują! W przypadku budowy obiektów o wspomnianej powierzchni (25m2 lub 35m2) nie wymagany jest profesjonalny projekt (pod pojęciem profesjonalny rozumiemy tutaj projekt posiadający podpis osoby upoważnionej - czyli konstruktora z uprawnieniami), a jedynie zgłoszenie faktu budowy do starostwa.
Projekt wiaty ogrodowej może wykonywany być przez doświadczonego konstruktora lub konstruktora amatora - czyli osobę, która chce zbudować coś własnymi rękami, a tak naprawdę nie dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu projektowania konstrukcji budowlanych. Jeżeli nie mamy zbyt dużej wiedzy w zakresie projektowania, warto nasz projekt przygotować w oparciu o gotowe rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że projektując konstrukcję na pierwszym miejscu powinniśmy brać pod uwagę przepisy BHP - bezpieczeństwa konstrukcji w trakcie jej realizacji oraz eksploatacji. Jeżeli nie czujemy się zbyt mocno w projektowaniu i realizowaniu konstrukcji wiaty, może warto zacząć naszą przygodę od zaprojektowania konstrukcji jaką jest pergola ogrodowa. Konstrukcja pergoli jest łatwa zarówno w realizacji jak i projektowaniu.
---
Zapraszam na stronę poświęconą tematyce wiat: http://www.wiaty.info/

Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/35790/projekt-wiaty-ogrodowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz