Szukaj o Ogrodach

Begonia stale kwitnąca

Autorem artykułu jest cabanka


Znamy bardzo wiele odmian begonii, a wśród nich najpopularniejszą jest begonia stale kwitnąca. Stosunkowo mała krzaczasta roślinna z obfitą ilością kwiatów w wielu kolorach. Kwitnie od wiosny do zimy. Najczęściej traktowana jako jednoroczna, a przy odpowiedniej pielęgnacji, może cieszyć oczy kilka lat.
Ojczyzną tych roślin jest strefa tropikalna i podzwrotnikowa, czyli Ameryka, Azja, Afryka. Pochodzi z rodziny Ukośnicowate. Zielne i krzewiaste begonie mają delikatne mięsiste liście, u których prawa i lewa połowa bardzo często różnią się od siebie i stąd właśnie - ukośnica. Do tego rodzaju należy około 1000 gatunków. Różnorodność pokroju liści, formy kwiatów i ich koloru.
W drodze krzyżowania powstało wiele mieszańców i odmian, które zasługują na szczególną uwagę dla uprawy nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Najbardziej znane są:
- begonie bulwiaste o pełnych kwiatach,
- begonia kwitnąca w zimie (B.elatior),
- begonia mieszańcowa (B. hybrida) "Gloire de Lorraine",
- begonia stale kwitnąca (B. semperflorens).
Te ostatnie przepięknie wyglądają w płytkim pojemniku lub wmieszane w kompozycję z innymi roślinami o barwnym ulistnieniu.
Obficie obsypują się kwiatami (zwisającymi się w gronach), a okrągławe, podwinięte liście mają nierzadko czerwonawy połysk i czerwone żyłki od spodu oraz delikatną, nawoskowaną powierzchnię.
Stanowisko:
Wszystkie begonie potrzebują umiarkowanie jasnego stanowiska. Bezpośrednie nasłonecznienie spowoduje oparzenia liści. W okresie wegetacji możemy wystawić ją na słoneczko (do 4-ch godzin).
Temperatura:
Najbardziej optymalna temperatura to od 15 -21 C. Nie niżej jak 10 C. Możemy ją ustawić równie dobrze w pokoju jak i w kuchni. Unikajmy tylko zbyt dużego światła w gorące i suche dni. Zabierajmy z dworu w zimne noce.
Podlewanie:
Podlewamy z ostrożnością. Bryła korzeniowa powinna zachować stale jednakową wilgotność. Nie za sucha, ale i nie za wilgotna. Tak od wiosny do jesieni. Zimą podlewać rzadziej, podłoże musi podeschnąć.
Wilgotność:
Dla tej rośliny szczególnie korzystny jest wilgotny klimat.
Najlepiej ustawić doniczkę na wysypanej żwirem lub kamykami tacce. Zapewni to stałą wilgotność i Pączki kwiatowe nie opadną.
Nawożenie:
W okresie letnim, w porze wzrostu co 2 tygodnie płynnym nawozem.
Przesadzanie:
Najlepiej wiosną. Latem, ponieważ szybko się rozrasta, również wytrzyma nawet 2-3 krotne przesadzanie.
Używamy w równych częściach mieszanki ziemnej i liściowej lub torfu.
Możemy też wymieniać tylko górną warstwą podłoża, jeżeli chcemy pozostawić ją w tej samej doniczce.
Piękne kwiaty radują oczy.
---
magiakwiatow-cabanka.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/32195/begonia-stale-kwitnaca

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawe artykuły polceam bloga http://kwiaty-ania.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń