Szukaj o Ogrodach

Orliki

Autorem artykułu jest ogrodnik


To byliny nadające się zarówno na rabaty jak i na kwiat cięty. W obu wypadkach w delikatny i subtelny sposób dodają uroku przestrzeni, w której się znajdują.
Ich kwiaty mają wyjątkowo oryginalny kształt przypominający dzwonek. Występują w wielu oryginalnych zestawieniach kolorystycznych. Na ogół są dwubarwne. Płatki zewnętrzne mają inny kolor (lub odcień) niż płatki wewnętrzne.

Kwitną od maja do sierpnia i są bardzo łatwe w uprawie.
Możemy sadzić je wiosną lub jesienią. Ziemię dobrze jest wymieszać z kompostem i nawozem o przedłużonym działaniu. Pomiędzy sadzonkami należy zachować ok. 30cm odstępu.
Orliki nie są zbyt długowieczne ale rozsiewają się same i po wsadzeniu kilku sadzonek okazuje się, że co roku mamy ich coraz więcej. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca i pozwolimy im na to, to będą po prostu „wędrować” po całym ogrodzie.
W sklepach dostępne są również nasiona różnych odmian orlików. Jeśli się na nie zdecydujemy najlepiej zastosować się ściśle do instrukcji na opakowaniu. Dla orientacji (dobrze wiedzieć, kiedy wybrać się na zakupy): przybliżony termin wysiewu to marzec.
Orliki doskonale rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Osiągają wysokość od 20 do 80cm w zależności od odmiany. Te najwyższe dobrze jest podeprzeć aby uniknąć wylegania po deszczu, choć nie wszystkie wysokie odmiany mają tę skłonność. Są jednak wrażliwe na silne wiatry.
Po zakończeniu kwitnienia ich liście żółkną. Uwzględnijmy to planując rabatę w taki sposób aby inne rośliny zasłoniły je w tym czasie.
UWAGA! Są trujące! Pamiętajmy o tym, jeśli mamy małe dzieci.
---
wszystkooogrodkach

Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/47718/orliki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz