Szukaj o Ogrodach

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipan to jeden z najpiękniejszych kwiatów cebulowych. Tulipanowe szaleństwo rozpoczęło się już w XVI wieku w Zachodniej Europie, a przede wszystkim w Holandii. Niektóre z odmian kosztowały wtedy nawet tyle, co kamienica w Amsterdamie. Jak obchodzić się z tymi pięknymi kwiatami? Podpowiadamy.
Przede wszystkim, aby cieszyć się pięknym tulipanowym ogródkiem na wiosnę, powinniśmy posadzić cebulki jesienią. Wybierając cebulki zwróćmy uwagę na ich wielkość i jakość. Postawmy na te największe, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Nie powinno kupować się cebulek miękkich, z plamami, zwiędniętych, wyschniętych i ze śladami uszkodzeń. Niezbyt nadają się też cebulki z wyrośniętymi już korzonkami lub liśćmi.
Cebulki najlepiej jest sadzić zaraz po zakupie. Zbyt długie zwlekanie może spowodować ich przesuszenie. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni przetrzymać je trochę, umieśćmy je w w pojemniku i przysypmy piaskiem oraz trocinami i wstawmy w chłodne miejsce.
Tulipany najlepiej będą rosły w żyznej, wilgotnej glebie próchniczej, na nasłonecznionym stanowisku. Możemy podsypać je torfem lub kompostem. Unikajmy zwięzłych gleb gliniastych, na których tulipany będą rosły marnie. Jeszcze przed wsadzeniem cebulek, zasilmy podłoże nawozem mineralnym. Najlepszym okresem do wysadzania tulipanów, są wrzesień i październik. Nie można też zrobić tego zbyt późno – niskie temperatury mogą uniemożliwić cebulkom ukorzenienie i opóźnić kwitnienie. Cebulki wsadzamy na głębokość równą jej 2-3 wysokościom. Można zastosować do tego specjalne ażurowe pojemniki, które ułatwią odpływ nadmiaru wody, ochronią cebulki przed szkodnikami i ułatwią ich wyjmowanie latem.
Zima to ciężki okres dla wszystkich roślin ogrodowych, także dla tulipanów. Powinniśmy je zatem dobrze zabezpieczyć przed mrozem i śniegiem. W tym celu przykrywamy rabatki ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Uchroni to glebę nie tylko przed zbytnim przemarznięciem, ale także przed zakwaszeniem i wysychaniem. Słomę i gałązki świerku zdejmujemy wiosną, natomiast warstwę torfu i kory, możemy zostawić także na całą wiosnę i lato.
Po przekwitnięciu tulipanów, koniecznie musimy oberwać resztki kwiatów. Podlewamy je do czasu, aż zaczną samoistnie usychać liście. Potem należy wykopać cebulki, oczyścić, wysuszyć i przechować w chłodnym, suchym miejscu. Przez ten czas, powinniśmy regularnie przeglądać cebulki i wyrzucać te, które przegniją, zwiędną lub zapleśnieją.
Tulipany to bardzo wdzięczne rośliny. Dzięki nim możemy stworzyć sobie wielobarwny, delikatny ogródek, cieszący oko i duszę.
-- O autorze
Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz