Szukaj o Ogrodach

Ogrodzenie domu – jakie zastosować, aby zabezpieczyć dom i żyć w zgodzie z sąsiadami?

Autorem artykułu jest Bartosz Komaski

Ogrodzenie bywa często kością niezgody pomiędzy sąsiadami. W głównej mierze przyczyną kłótni są koszty związane z wybudowaniem ogrodzenia oraz jego rodzajem czy sposób jego zainstalowania.
Na rynku posiadamy bardzo szeroki wybór różnorakich ogrodzeń – każdy może wybudować takie, które odpowiada jego potrzebom, gustom. Jednakże przepisy jasno wskazują, jakie wymogi powinno spełniać ogrodzenie. Przede wszystkim ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla życia ludzi i zwierząt; oprócz tego ogrodzenia nie mogą mieć mniejszej wysokości aniżeli 1,8 m ostrych elementów, drutu kolczastego. Nie ma przepisów określających warunki ogrodzenia między sąsiadami pod warunkiem, iż ogrodzenie jest niższe niż 2,2 m. W przypadku, gdy ogrodzenie jest wyższe, należy uzyskać zgodę sąsiada, najlepiej w formie pisemnej. Ścisłe regulacje bram i furtek mówią, iż nie mogą się otwierać na zewnątrz posiadłości. Szerokość bramy powinna wynosić 2,4 m, natomiast furtki 0,9 metrów.
W przypadku ogrodzenia bardzo istotną rolę odgrywa fundament. To on sprawia, iż na skutek obciążeń wywołanych wiatrem, nacisku ludzi, którzy się na nie opierają, ogrodzenie nie przewraca się. Jeżeli chcemy wybudować ogrodzenie, które będzie ciężkie lub na terenie o niespójnym gruncie, powinniśmy wybudować fundament na całej długości ogrodzenia. Bardzo ważna jest sama głębokość wykopu, która powinna wynosić pomiędzy 80 a 140 cm w głąb ziemi. Utrzymanie takiej głębokości gwarantuje sztywność całemu ogrodzeniu i zapobiega niszczeniu konstrukcji podczas niskich temperatur.
Inną alternatywą fundamentu na całej długości ogrodzenia jest  fundament uskokowy. Konstrukcja fundamentu uskokowego (dwupoziomowego) nadaje się pod płoty oparte na słupkach i przęsłach. Jeden poziom głębszy -  pod słupki, drugi płytszy - wzdłuż linii przęseł. W głównej mierze stosuje się taki podział ze względu na koszty. Dzięki zastosowanej technice nie ma potrzeby lania betonu na całej linii ogrodzenia.
---

systemy ogrodzeniowe domu to bezpieczeństwo i harmonia z otoczeniem

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz