Szukaj o Ogrodach

Kostka brukowa w ogrodzie: wieczne piękno i trwałość kamienia

Autorem artykułu jest Rafał Piłka

Wyłożenie powierzchni ogrodu kostką brukową daje wspaniały efekt i jest inwestycją na długie lata. Do właściciela należy wybór odpowiedniej kostki. Rynek oferuje różne typy, modele, kolory, wzory. Uwzględniając właściwości kostki brukowej wykonanej z różnych materiałów, można ją optymalnie dostosować do własnych potrzeb.
Piękno kamienia
Kamień posiada swój odwieczny urok. Jest naturalnym elementem przyrody. Od najdawniejszych czasów powszechnie stosowany w budownictwie. Posadzki wykonane z obrobionego kamienia stanowią nie tylko cenną wartość estetyczną, ale i posiadają niezwykłą funkcjonalność. Modne stały się posadzki i okładziny z kamienia. Stosując nowoczesne technologie, kamień ulega obróbce, ale zachowuje swoje podstawowe właściwości. Kostka brukowa kolorowa wspaniale ożywia każde środowisko. W ogrodzie prezentuje się znakomicie, dobitnie podkreślając zieleń roślin i barwy kwiatów. Ochra, żółć, róż, czerwień są ciepłymi barwami, podkreślającymi estetykę kamienia.
Kostka brukowa stosowana na alejkach w ogrodzie pełni funkcją dekoracyjną i funkcjonalną i nadaje personalizowany wygląd domowi. Można wybrać spośród różnych typów materiałów i rozmaitych wzorów. Można sobie stworzyć niepowtarzalny design. Potrzebne materiały są łatwo dostępne i  nadają się do wszystkich warunków klimatycznych.
W związku z popularnością tego rodzaju posadzki, stosuje się rozwiązanie coraz bardziej personalizowane. Największą zaletą kostki brukowej nakładanej na alei jest to, że może ona pokryć praktycznie każdą powierzchnię, o każdej formie i każdym wymiarze. Najczęściej kostka brukowa jest produkowana z betonu, ale czasem używa się bloków.
Układanie kostki brukowej
Układanie kostki brukowej na alejce w ogrodzie może wymagać dużo czasu. Zależy to również od osób i urządzeń zatrudnionych w tym projekcie.
W czasie układania kostki należy wykorytować teren na głębokość 35-30 cm. W celu uzyskania idealnego rezultatu powierzchnia powinna być pozioma. Najlepiej jest to wykonać z użyciem maszyny. Kiedy powierzchnia jest równa, nakłada się warstwę żwiru o grubości około 10 cm, a następnie wyrównuje. Potem nakłada się warstwę piasku wymieszanego z cementem na wysokość 10 cm, który też jest wyrównywany i ubijany. W końcowym etapie tworzy się wzorzec przewidziany w planie. W dalszej kolejności układa się kamienie, zwracając uwagę na to, by znajdowały się blisko siebie i były wbite w piasek. Po ułożeniu posypuje się piaskiem wypełniającym luki między kamieniami i nadającym większą stabilność. Jego nadmiar usuwa się. Po zakończonej pracy pora przejść się na spacer i cieszyć widokiem ogrodu i dopiero co ułożonej kostki brukowej.
---

Rafał Piłka - Ekipabrukarska.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz