Szukaj o Ogrodach

Środki pielęgnacji basenów

Autorem artykułu jest Krystyna Kot

Baseny kąpielowe potrafią cieszyć i relaksować tylko w przypadku niebieskiej i czystej toni wody. Zmiana barwy, pływające zanieczyszczenia, piasek na dnie od razu niszczą ten piękny efekt.
Brak walorów estetycznych może iść w parze z bakteriami i drobnoustrojami w wodzie, dlatego tak ważne jest oczyszczanie wody, by mogła ona nas cieszyć na dłużej.
Budowa basenów już na początku uwzględnia montowanie urządzeń zajmujących się filtracją i oczyszczaniem wody. Zajmują się one mechanicznym uzdatnianiem wody za pomocą filtrów żwirowych. Montaż basenów zawiera w sobie dwa sposoby doprowadzania wody do pompy filtrującej. Pierwszy z nich pobiera wodą za pomocą tzw. skimmera, drugi odprowadza wodę przez rynnę przelewową. Oba te systemy dbają też o odpowiedni poziom wody w basenie.
Z racji swojego położenia baseny wewnętrzne nie są tak bardzo narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jednak i w tym przypadku należy zadbać o pielęgnację wody. Najprostszym sposobem jest dodawanie do wody specjalnych chemicznych środków powodujących ich uzdatnianie. Znajdziemy tu różnego rodzaju preparaty, każdy o specjalnie określonym działaniu. Jedne będą miały działanie doraźne, inne po wrzuceniu będą rozkładać się przez wiele dni, by zachować czystość na dłużej. Niektóre nastawione są na likwidację bakterii, z kolei następne zajmą się niszczeniem glonów. Ich skład opiera się głównie na związkach aktywnego chloru, ale są też środki oparte na bezchlorowym oczyszczaniu wody, zawierające w sobie cząsteczki aktywnego tlenu. Innymi metodami jest ozonowanie, naświetlanie lampami UV albo elektroliza soli. Przy tylu różnych środkach warto posiadać specjalne testy badające poziom chloru, bo łatwo jest przekroczyć jego bezpieczny poziom stężenia.
Baseny ogrodowe bardziej narażone są na zanieczyszczenia. Pochodzą one z ziemi i powietrza. Najłatwiej jest postawić stałebądź czasowe zadaszenie basenu lub okrywać go specjalną folią w momencie, gdy nie jest on użytkowany. Mimo wszystko i tak w końcu zmuszeni będziemy zakupić specjalne odkurzacze basenowe. Ich działanie jest bardzo proste. Położony na wodzie odkurzacz zasysa wodę przez skimmer, tam filtruje ją i czystą wodę z powrotem wpompowuje w basen. Oprócz likwidacji takich zanieczyszczeń jak piasek, liście czy owady, radzi sobie nawet z drobnym kurzem. Istnieją trzy typy odkurzaczy. Mogą być one ręczne, automatyczne i półautomatyczne. W pierwszym przypadku cała operacja musi być prowadzona przez człowieka. W drugim odkurzacz wyposażony jest w napęd, który sam nim kieruje.
---

baseny ogrodowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz