Szukaj o Ogrodach

Hortensja - sekrety uprawy, o których nie każdy wieHortensje kochamy za ich piękne kwiaty. Ale dlaczego czasem nie kwitną? Jak zmienić kolor ich kwiatów z różowego na niebieski? Czy można je uprawiać w doniczkach? Oto sekrety uprawy hortensji.

Hortensje to krzewy o wspaniałych dużych kwiatostanach, najczęściej kulistych lub owalnych, barwy białej, niebieskiej, różowej bądź czerwonej. Możemy je podziwiać od początku lata aż do jesieni. Ładnie prezentują się też zazwyczaj mięsiste, soczyście zielone liście hortensji o ząbkowanych brzegach.

Warunki uprawy hortensji

Hortensje lubią miejsca półcieniste, przy czym w cieniu bujniej rosną, a w słońcu obficiej kwitną. Nieco cienia pomaga w utrzymaniu wyższej wilgotności gleby, jaka hortensjom jest potrzebna. Ziemia dla hortensji powinna być żyzna, dobrze uprawiona, niezbyt ciężka i wilgotna. Bardzo ważne jest regularne nawadnianie aby gleba nie przeschła nadmiernie.

Bardzo ważny jest odczyn pH gleby, który dla hortensji powinien być kwaśny do lekko kwaśnego. W przeciwnym razie liście bledną i żółkną, pojawia się choroba zwana chlorozą liści. To dlatego, że przy zbyt wysokim pH gleby hortensja nie może pobrać potrzebnych jej składników mineralnych i zaburzone zostają procesu tworzenia chlorofilu. Jeżeli mamy do czynienie z chlorozą, należy zastosować zakwaszający glebę nawóz dla hortensji. Można też ziemię wymieszać z kwaśnym torfem, a jej powierzchnię wyściółkować kwaśną korą sosnową. To pomoże zachować odpowiednie pH gleby na dłuższy czas.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Inny często spotykany problem to brak kwitnienia hortensji. Kwitnienie może być słabsze na zbyt cienistym stanowisku lub wskutek niewłaściwego nawożenia. Ale podstawowym problemem jest przemarzanie pąków kwiatowych w czasie zimy. Otóż, najczęściej spotykana w naszych ogrodach, hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) tworzy pąki kwiatowe latem, a kwiaty z nich pojawiają się w następnym roku, po przezimowaniu. Aby uniknąć przemarzania pąków, dla hortensji trzeba wybrać stanowisko ciepłe, osłonięte od zimnych wiatrów, a na zimę roślinę dodatkowo okrywać.

Jeżeli do tej pory często zdarzało nam się przemarzanie pąków hortensji, wybierzmy zamiast popularnej hortensji ogrodowej, jej bliską krewną - hortensję bukietową (łac. Hydrangea paniculata ). Zawiązuje ona pąki kwiatowe dopiero wiosną, a zakwita nieco później - od połowy lata do jesieni. Zatem pąki kwiatowe nie zimują na krzewie i nie są narażone na przemarznięcie zimą. Hortensją bukietową warto się też zainteresować dlatego, że ma bardzo ładne, ciekawe kwiatostany w kształcie stożków.

Kiedy ciąć hortensję?

Jak już wiesz, hortensja ogrodowa kwitnie z pąków zawiązanych rok wcześniej, dlatego wiosną nie wolno przycinać jej pędów - zetniemy pędy z pąkami kwiatowymi. Hortensję ogrodowej nie należy ciąć w ogóle, jedynie ograniczamy się do usunięcia pędów przemarzłych po zimie (z nich i tak już nic nie będzie). Wiosną zaś można przyciąć hortensję bukietową. Po cięciu wytworzy nowe pędy, na których pojawią się pąki kwiatowe.

Czy hortensję można uprawiać w doniczce?

Można. Najlepiej nadają się do tego odmiany hortensji ogrodowej, a piękne kwiaty tych hortensji wspaniale się prezentują zarówno w donicach ceramicznych, drewnianych jak i kamiennych. Hortensja w doniczce wymagania glebowe, słoneczne i wilgotnościowe ma podobne. Pamiętajmy też aby na dnie donicy były otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, a sama donica była dość spora.

Na zimę hortensje uprawiane w doniczkach trzeba zazwyczaj schować do zimnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem - garażu, szopy czy piwnicy. Dostęp światła w tym okresie nie jest konieczny. Jeżeli wiosną hortensja zbyt wcześnie rozpocznie kwitnienie, trzeba ją zabrać do mieszkania, a na zewnątrz doniczkę z hortensją można wystawić gdy minie już ryzyko późnowiosennych przymrozków, czyli od 3 dekady maja.


Artykuły do przedruku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz