Szukaj o Ogrodach

Uprawa kaktusów - choroby

Autorem artykułu jest Miłosz Gądziak


W artykule dowiesz się, jakie choroby mogą spotkać kaktusy i jak ich uniknąć oraz jak podlewać kaktusy, aby żyły długo i cieszyły oczy doświadczonych i tych mniej doświadczonych hodowców.
Choroby kaktusów

Kaktusy, tak samo jak inne rośliny są narażone na wiele chorób i szkodników, które należy zwalczać od razu, gdy się pojawią. Chociaż specjaliści twierdzą, że kaktusy należą do jednych z najrzadszych roślin atakowanych przez szkodniki, warto jest im zapobiegać. Przede wszystkim uprawa kaktusów to dobór odpowiedniego miejsca, temperatury, ochrona przed warunkami klimatycznymi. Odpowiednia pielęgnacja, bowiem uchroni nasze rośliny przed szkodnikami i różnymi chorobami. Najczęściej pojawienie się chorób i szkodników związane jest właśnie z nieprawidłową uprawą kaktusów i nieodpowiednich dla nich miejsc - za gorących, zbyt jasnych czy ciemnych, itp. Mogą się wówczas pojawić mszyce, mączliki, roztocza i inne pasożyty.

Inną chorobą jest także zanik chlorofilu, osłabienie zielonej barwy, a czasem rośliny mogą zostać zaatakowane nawet przez inne pasożyty grzyby. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest sprawdzać czy rośliny nie mają znaków chorób, pasożytów, a gdy tylko takie zauważymy należy od razu zareagować. Już wcześniej możemy zaopatrzyć się w środki przeciw pasożytom, przy uprawie kaktusów warto pomyśleć również o nawozach, wspomagających i zarazem chroniących nasze rośliny. Gdy już dojdzie do pojawienia się szkodników czy innych chorób warto pamiętać, że w celu ich zwalczenia najlepsze są substancje chemiczne. Zapobiegać chorobom, należy zadbać o właściwe miejsce dla wzrostu roślin, zapewnić dostęp świeżego powietrza i składników odżywczych. Wówczas szanse wystąpienia szkodników będą mniejsze.

A jak podlewać kaktusy?

Kaktusy to rośliny wytrzymałem na okres suszy jednak musimy pamiętać, aby podlewać je tak często jak tego potrzebują. Najlepszą metoda na sprawdzenie wilgotności podłoża w doniczce będzie wbicie palca w ziemie. Jeśli jest ona sucha w środku oznacza to, że kaktusa należy podlać. Wiadomo, że ziemia szybciej będzie się wysuszała w okres letni a zimowy wolniej. Podlewając kaktusy należy również pamiętać o tym, że rośliny te czują się lepiej, gdy są podlewane rzadziej, ale za to intensywniej niż często w małych ilościach
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz