Szukaj o Ogrodach

Jak zaprojektować ogród i skąd czerpać inspiracje?


Autor: Kazimiera CzęstowojnaObecnie coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Jedni kupują pustą działkę i budują dom, inni kupują działkę z gotowym już domem.

Aby dom ładnie się prezentował, a wyjście przed niego było dla nas przyjemne, musimy zadbać nie tylko o elewację domu, ale także o wygląd całej działki. Nie bez znaczenia jest tu właśnie ogród.
W katalogach, czasopismach oraz na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo inspiracji, z których możemy skorzystać przy projektowaniu własnego ogrodu. Musimy przy tym jednak pamiętać, że nie każdy projekt ogrodu pasuje do każdego domu. Projekt ogrodu musi przede wszystkim współgrać zarówno z domem, jak i powierzchnią, na której się znajduje oraz otaczającą go przestrzenią.
Inspiracje do projektów ogrodów powinniśmy czerpać przede wszystkim z otoczenia domu. Trzeba przyjrzeć się krajobrazowi oraz ocenić panujące na działce warunki, takie jak nasłonecznienie, wilgoć podłoża oraz rodzaj gleby. Inspiracją może być również sam dom, którego stylistyka musi być uwzględniona przy projekcie ogrodu.
Nowoczesne budynki o konstrukcjach geometrycznych, które cechuje prostota forma i wiele przeszkleń, wymagają otoczenia w stylu minimalistycznego. Świetnie sprawdzi się wykorzystanie linii i kątów prostych przy projektowaniu ścieżek. W takim ogrodzie powinny znaleźć się niewysokie oraz płożące iglaki. Między nimi natomiast wysypmy korę lub grys.
Jeśli natomiast dom ma charakter klasyczny, najlepszym otoczeniem dla niego będzie bujna roślinność lub też uporządkowana klasyczna kompozycja. Osoby, które zamierzają spędzać wieczory w ogrodzie, powinny przemyśleć kwestię oświetlenia, które nada miłego i ciepłego klimatu. Zwykle zalecane jest umieszczenie oświetlenia w miejscach stanowiących centralne punkty ogrodu. Podświetlając stare drzewa możemy uzyskać niesamowity efekt, wprowadzając tym mistyczną i tajemniczą atmosferę.
Jeśli nie mamy pomysłu na urządzenie ogrodu, możemy poszukać inspiracji w specjalistycznej prasie, w Internecie lub też podczas spaceru po osiedlu domów. Z pewnością coś znajdziemy. A gdy już mamy jakiś pomysł, ale nie potrafimy wprowadzić go na naszą działkę, poprośmy o pomoc specjalistów. Fachowa porada i wykonanie z pewnością pozytywnie wpłyną na wygląd naszego ogrodu.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Homebook.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz