Szukaj o Ogrodach

Aranżacja ogrodu


Autor: Mirosław MazurNajwięcej szczęścia i zdrowia da nam taki ogród, w którym będzie krążyła pozytywna energia Dzięki czemu spacerując lub odpoczywając w cieniu drzew będziemy nabierać sił i chęci do życia.

Powinniśmy pamiętać że aby w naszym życiu panowała harmonia powinniśmy ład i porządek mieć w każdym miejscu w którym przebywamy. W ogrodzie feng shui również taki ład energetyczny powinien panować a uzyskamy go wówczas gdy każdy element ogrodu będzie dopasowany do całej reszty. Tutaj nie ma przypadkowości lecz umiejętne umieszczenie poszczególnych elementów ogrody w miejscach reprezentowanych prze określony żywioł. Sztuka feng shui dzieli ogród na obszary, odpowiadające Pięciu Elementom: Ziemi, Ognia, Drzewa, Metalu i Wo­dy. Aby podkreślić odrębność każde­go z obszarów umieszczamy w ogrodzie określony odpowiednik danego żywiołu, np.:

Metalowe ozdoby ogrodowe czę­ść zachodnia oraz północno-za­chodnia
Doniczki gliniane lub wykonane z terakoty            część północno-wschodnia lub południowo-zachodnia

aranżacja ogroduOczywiście wykorzystując do aranżacji ogrodu małą architekturę (nie koniecznie chińska) powinniśmy pamiętać że ich kształt to również domena odpowiedniego żywiołu. Dajmy na to kształty wydłużone są domeną żywioły drzewa a płaskie ziemi. Ważny jest również kształt działki. Jeśli dom stoi na planie kwadratu działki lub prostokącie najlepsze miejsce na ogród według zasad  feng shui znajduje się za domem. Zresztą zasady feng shui dostatecznie regulują osadzenie na posesji o różnych kształtach dlatego zanim przystąpimy do projektowania ogrody powinniśmy się z tym tematem dokładnie zapoznać. Oczywiście front domu powinien również posiadać przestrzeń zagospodarowaną lecz nie używa się tutaj elementów wysokich aby nie zasłaniać widoku. Aranżacja ogrodu który znajduje się od frontu domu jest inna niż za domem.

Podczas aranżacji ogrodu należy pamiętać ze wszelkie zaokrąglone kształty po­zwolą nam uniknąć szybko poruszającej się negatywnej ener­gii która nie służy odpoczynkowi i naszemu zdrowiu. Nie sadźmy więc roślin tak, by tworzyły skosy, proste długie alejki. Szpalery krzewów umieśćmy na łuku, a ścieżki powinniśmy wytycz­yć tak, by wiły się naturalnie i łagod­nie jak rzeka. Podczas aranżacji ogrodu warto stworzyć wrażenie falistego, łagod­nego krajobrazu, zróżnicowanego terenu pagórkowatych kształtów z prześwitującymi w odpowiednich miejscach przebłyskującej wody. Powinniście pamiętać ze ogród to idealny sposób na uzupeł­nienie odjętej przestrzeni naszego do­mu. Jeśli brakuje jakiegoś kawałka domu poprzez nieregularny jego kształt można to brakujące miejsce uzupełnić ogrodem lub zamkniętym tarasem jako ogród zimowy.
Środek naszego zielonego ogrodu możemy pozostawić pusty aby umieścić tam ławeczki do wypoczynku i kontemplacji.  W miejscu tym możemy posadzić trawnik aby intensywna zieleń uspokajała nasze nerwy lub wysypać możemy żwirem albo ułożyć piaskowiec który stworzy twardą nawierzchnię odporną na zniszczenia oraz warunki pogodowe. Bardzo ważna w ogrodzie jest woda lecz należy pamiętać że jej lokalizacja nie może być przypadkowa. Umieszczenie wody w miejscu nieodpowiednim może doprowadzić to strat finansowych domowników lub negatywnie wpłynąć na zdrowie. Najlep­sze do aranżacji ogrodu będą: strumyk, fontanna lub wo­dospad ponieważ woda która pływnie wprowadza ruch oraz pobudza przepływ energii na danym terenie. Oczywiście do dekoracji oczka wodnego lub rzeczki można użyć dostępnych figurek zwierząt aby nadać odpowiedni klimat w zależności od naszych upodobań. Pamiętać należy że ogród feng shui jest przeprowadzana dla ciebie a nie dla sąsiada dlatego gdy czujemy niepokój podczas prac adaptacyjnych należy się zastanowić czy to co robimy jest właściwe. Czasami uczcie niepokoju lub zmęczenia odczuwamy ponieważ naruszamy poprzez swoje prace równowagę przyrody i danego miejsca. Dlatego zastanów się przez chwile czy to co robisz wzbudza w tobie odpowiednie odczucia ponieważ później może się okazać że nie będziesz chciał w takim ogrodzie przebywać.
Mirosław Mazur


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Świetny tekst. Warto skupić się na projektowaniu ogrodu właśnie zimą, gdy roślinność jest uśpiona i mamy dużo czasu na to, by przemyśleć każdy szczegół projektu.

    OdpowiedzUsuń