Szukaj o Ogrodach

Jak wybrać altanę do ogrodu?


Autor: Szymon Machniewski2Przed rozpoczęciem nowego sezonu wiele osób rozważa wzbogacenie swojego ogrodu o nowe elementy takie jak np. altany.

Znajdują one powszechne zastosowanie w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych, spełniając tam funkcje zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe.
Funkcja altany
Decydując się na altanę w ogrodzie, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Jaką dokładnie rolę będzie ona pełnić? Czy ma być jedynie ozdobą, czy też miejscem, gdzie można spędzać czas w większym gronie? A może ma to być niewielki kąt, gdzie po ciężkim dniu można posiedzieć przy kawie z książką? Są to bardzo ważne kwestie, ponieważ to od nich właśnie w największym stopniu jest uzależniony wybór odpowiedniego modelu – w tym zaś zakresie sklepy ogrodowe oferują wiele rozmaitych opcji. Jeśli chodzi o rozmiary altany, to jest to kompromis pomiędzy własnymi potrzebami a realnymi możliwościami – trzeba bowiem mieć też na względzie powierzchnię ogrodu. Poza tym trzeba mieć na względzie to, że w niektórych przypadkach potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Rodzaj konstrukcji
Istotną kwestią jest też dobór altany pod kątem materiału budowlanego. Zdecydowanie najczęściej są spotykane altany drewniane, niemniej jednak niektórzy preferują tradycyjne obiekty murowane. Niekiedy pojawiają się w ogrodach także i modele metalowe, aczkolwiek one spełniają zwykle jedynie dekoracyjne funkcje. Przy tej sposobności koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego – przy zakupie gotowego modelu zwykle jest kilka opcji do wyboru. Dach jest bardzo ważnym elementem całej konstrukcji – musi być solidny i wytrzymały. Do jego pokrycia wykorzystuje się m. in. gont bitumiczny oraz sosnowe deski. Nie wolno również zapomnieć o kwestiach stricte estetycznych. Altana powinna pasować do założeń aranżacyjnych przyjętych dla danego ogrodu, stąd też spore znaczenie mają jej kształt oraz styl w jakim jest utrzymana. Najprostsze modele powstają na planie prostokąta, ale są też altany okrągłe, sześciokątne, ośmiokątne etc.

Autor: Fabryka Ogrodów
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz