Szukaj o Ogrodach

Opryskiwacze ogrodowe – charakterystyka i wybór


Autor: Kazimiera CzęstowojnaSezon w naszych ogrodach i na działkach rozkręcił się już na dobre. Jeśli chcemy, aby te miejsca dawały nam jak najwięcej pociechy, a przede wszystkim, żeby przynosiły nam jak najlepsze plony, to musimy zadbać o każdy element.

Dlatego też, aby nasze drzewka, krzewy i różnego rodzaju rośliny miały się dobrze, powinniśmy je opryskiwać. Uwaga! Nie mylić z byciem dla nich opryskliwym, bo wtedy nic radosnego z tego nie wyniknie :)
Co charakteryzuje opryskiwacze ogrodowe?
Niespodzianką byłoby to, gdyby nie były to urządzenia służące do opryskiwania, jak z resztą słusznie sugeruje nam to sama nazwa. Jest to z pewnością element, który powinien być obowiązkową pozycją w warsztacie każdego ogrodnika, dzięki nim skutecznie zadbamy o ochronę swoich przydomowych sadów i działkowych przestrzeni.  Co więcej, te urządzenia przydarzą nam się też wewnątrz domu, ponieważ dzięki nim z łatwością podlejemy wszystkie kwiatki na naszych parapetach, bez konieczności męczenia się z wielokrotnym nalewaniem wody do małej szklanki.

Mamy do czynienia z różnymi rodzajami…
Najprostsze i zarazem najmniejsze urządzenia to typowe opryskiwacze ręczne, które z łatwością chwycimy w dłoń i opryskamy co tylko nam się będzie podobać. Są one także zdecydowanie najtańsze. Na rynku dostępne mamy także tak zwane opryskiwacze naramienne, z którymi już o wiele spokojniej możemy się wybrać na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie będziemy musieli zrobić nieco więcej. Samym wyglądem przypominają nieco maszyny, które używano w filmie o pogromcach duchów. Bardzo podobne do nich są równie funkcjonalne urządzenia plecakowe, które są jednak wygodniejsze, ze względu na to, że ich ciężar przenosimy na szerokość całych pleców, gdy naramienne dźwigamy na tytułowym ramieniu. Do gry w ostatnim czasie weszły też opryskiwacze wózkowe, przypominające trochę te większe maszyny, stricte rolnicze, działające swobodnie nawet na bardzo nierównym terenie, aczkolwiek także droższe.

Przy wyborze nie daj Boże!
Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby nie dać się nabrać na przysłowiowego bubla, ponieważ takich modeli jest całe mnóstwo, a niektórych punktach nawet prosta wymiana trwa zbyt długo na ludzkie nerwy. Istotne w opryskiwaczach są takie elementy jak trwała i funkcjonalna lanca czy też dysza, która powinna być z mocniejszego materiału, takiego jak mosiądz. Grunt to także sprawna rączka i główny przycisk spryskujący, który narobi nam bolesnych odcisków. Przy wyborze elementów z pompą, należy zwrócić uwagę na jej możliwie wysoką wydajność. Ważne będą także najprostsze parametry, czyli rozmiar i gabaryty naszego urządzenia, waga i zaoszczędzone banknoty w portfelu. Oczywiście wszystkie kwestie powinniśmy rozpatrzeć pod kątem swoich potrzeb.

Opryskiwacze ogrodowe są dostępne w Leroy Merlin: http://www.leroymerlin.pl/uprawa-roslin/ochrona-i-pielegnacja-roslin/opryskiwacze-i-akcesoria,a401.html
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz