Szukaj o Ogrodach

Kto zakłada ogrody?


Autor: JaspisDla wielu osób zakładanie ogrodów tożsame jest w zasadzie z ogrodnictwem, a w powszechnej opinii nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, aby ogród zaprojektować i przygotować. To błędny pogląd.

Wiedza to podstawa
Ogrody projektuje się na podstawie ścisłej wiedzy. Projektant musi poznać warunki glebowe i klimatyczne regionu, w tym również zasięgnąć informacji o mikroklimacie, ponieważ pozwoli mu to lepiej dobrać rośliny do konkretnego projektu. Znajomość wymagań różnych gatunków, a także związków pomiędzy różnymi elementami ekosystemu daje możliwość zaprojektowania jeszcze piękniejszych ogrodów. Chodzi przecież o to, aby ogród wymagał stosunkowo niewiele pracy i odwdzięczał się za nią pięknymi kwiatami, równym wzrostem roślin i doskonałym wyglądem przez cały rok.
Umiejętności są ważne
Wiedza książkowa stanowi pewien fundament, ale nie wystarcza, aby zaprojektować idealny ogród. Projektowanie ogrodów musi bowiem zawsze korzystać z konkretnych doświadczeń. Same materiały i wiedza na temat konkretnych połączeń to za mało, aby zrealizować indywidualne projekty. Często do pewnych ważnych w realizacji ogrodów wniosków dochodzi się dopiero po kilku lub kilkunastu wykonanych projektach. Projektant ogrodów musi więc zbierać doświadczenia i wykorzystywać je w kolejnych realizacjach.
Odrobina intuicji
Przy projektowaniu i zakładaniu ogrodów trzeba czasem zdać się na intuicję. Pewne połączenia roślin albo koncepcje projektowe są wykonywane po raz pierwszy i nie ma na ich temat żadnej wiedzy, a i doświadczenie jest niewielkie. W takim przypadku nie zostaje już nic poza wyczuciem. Oczywiście im więcej zrealizowanych projektów, tym lepsza jest także intuicja, ale przede wszystkim chodzi o to, aby projektant ogrodu posiadał coś więcej, niż tylko zmysł estetyczny – trzeba przecież realizować również projekty indywidualne, w których rozwiązania szablonowe absolutnie się nie sprawdzają.
Style i coś więcej
Dla różnych regionów i epok charakterystyczne są różne style ogrodów. Stąd właśnie wzięły się ogrody angielskie, francuskie czy japońskie. Dziś jednak rzadko wykonuje się projekty stylistycznie „czyste”. Zazwyczaj dochodzi do pewnych modyfikacji – pojawiają się jakieś gatunki roślin, inne usuwa się z różnych powodów z projektu, a sam styl także przystosowuje się do wymogów klienta (bo naprawdę po wąskich ścieżkach ogrodu w stylu angielskim nie da się na przykład dojechać samochodem do garażu). Wiedza na temat stylów, historii i poglądów ogrodnictwa jest niezbędna, ponieważ nawet w projektach tworzonych od zera często znajdują się nawiązania do najbardziej znanych ogrodów. Dlaczego? Cóż, po prostu jao nawiązania do konkretnej mody albo sposób aranżacji przestrzeni niezwiązany z dawnym stylem i tylko estetycznie jemu pokrewny. Tak czy inaczej, każdy styl ogrodu wymusza nieco inne podejście do projektowanie.
Realizacja ogrodów nie jest zajęciem dla osób pozbawionych wyobraźni. Papier przyjmie wszystko i można przygotować każdy, nawet niewykonalny projekt, ale jego realizacja wymaga już określonych kompetencji i wiedzy. Z jednej strony więc jest potrzeba stworzenia wykonalnego projektu, a z drugiej – zaimplementowania planu w rzeczywistości. Osoba odpowiedzialna za projektowanie ogrodów musi więc być naprawdę ekspertem, bo w przeciwnym razie, zamiast z ogrodem, skończysz raczej z zaniedbanym i chaotycznym trawnikiem, który zachwycać nie może, albo z zalążkiem ogrodu, który będzie przypominał puszczę amazońską wdzierającą się do opuszczonego miasta.

plusgarden.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz