Szukaj o Ogrodach

Choroby roślin uprawnych wywołane przez pasożyty


Autor: Tomasz JedońPraca na roli to nadal źródło utrzymania wielu rodzin. Przynosi wiele satysfakcji, choć bywa trudna i zagrożona niepowodzeniami. Zła pogoda, długotrwałe susze i klęski żywiołowe, potrafią w krótkim czasie zniszczyć wielotygodniowy trud rolnika. A to nie wszystkie jeszcze zagrożenia.

Choroby roślin uprawnych występują dość często i pociągają za sobą konieczność stosowania zapobiegających im środków.
Oto kilka najpopularniejszych chorób pasożytniczych i ich charakterystyczne objawy.
Choroby ziemniaków
a/ zaraza ziemniaczana
Rozpoznajemy ją po brunatnych plamach na liściach z bardzo delikatnym, białym nalotem na dolnej ich stronie. Zarazę ziemniaczaną powoduje grzyb – Phycometes, należący do klasy glonowców. Jego grzybnia rozwija się w przestrzeniach międzykomórkowych liścia i w miarę wzrostu niszczy błony komórkowe i komórki liści ziemniaków. Zarażone tkanki obumierają i zasychają a zarodniki wytworzone przez grzybnię przenoszą się na inne liście. Poza liśćmi grzyb ten atakuje również pędy i bulwy ziemniaka.
b/ czarna nóżka ziemniaka.
Charakteryzuje się ogólną bladością całej rośliny i metalowym połyskiem. Pędy i liście ziemniaka są sztywne i kruche, łatwe do wyjęcia z ziemi.
c/ chwościk ziemniaka
Rozpoznajemy go po jasnych, rozmytych plamach z szafirowym połyskiem, umiejscowionych na dolnej stronie liści.
d/ rak ziemniaczany
Dotyka bulw ziemniaka powodując na nich narośle podobne do kalafiora. Choroba ta należy do bardzo trudnych do zwalczania. Zarodnie przetrwalnikowe, które wytwarza pasożyt są odporne na działanie środków chemicznych i mogą pozostać w glebie przez wiele lat, będąc cały czas źródłem zakażenia.
e/ parch prószysty ziemniaka
Na ziemniakach wyrastają drobne brodawki, które w miarę upływu czasu rozpadają się, tworząc zagłębienia wypełnione brązowym proszkiem.
f/ parch zwykły ziemniaka
2. Choroby agrestu
a/ amerykańska rosa mączna agrestu
Jest to choroba pasożytnicza wywołana przez mącznicę. Jej grzybnia wytwarza wiosną biały nalot na liściach, pędach i owocach. Nalot ten następnie ciemnieje pozbawiając owoce agrestu wartości, niszcząc liście i wierzchołki pędów.
3. Choroby buraka
a/ rdza buraka
Rozpoznać ją można po tym, że na dolnej części liści pojawiają się skupiska pomarańczowych ogników. Na górnej powierzchni, natomiast, można dostrzec skupiska ciemnych kropek.
b/ chwościk buraczany
Jest to bardzo poważny pasożyt buraków, wyrządzający duże szkody. Niszczy on liście, powodując ich brunatnienie i zasychanie.
c/ fałszywa rosa mączna
Diagnozę zarażenia tym pasożytem można postawić, gdy liście buraka są nienaturalnie pogrubiałe, z szaro-fioletowym nalotem od spodniej strony.
d/ mącznica właściwa
W tym przypadku na korzeniach dostrzec można nienaturalne zgrubienia, nierówności i spękania.
Właściwa pielęgnacja i stosowanie środków ochrony roślin może pomóc ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować choroby pasożytnicze nękające uprawy. Należy jednak cały czas doskonalić i poszerzać wiedzę na ten temat, a także stosować się ściśle do wskazań producenta danego preparatu.

Więcej o ochronie roślin
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz