Szukaj o Ogrodach

Ogród naturalny i wiejski – jak go urządzić?Autor: Anna_Nowak

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ochroną przyrody w ostatnim czasie wzrasta również popularność ogrodów naturalnych.

Na początku należy wyjaśnić, że w pojęciu „ogród naturalny” zawarta jest pewna sprzeczność – „natura” oznacza przecież coś nie tkniętego przez człowieka, a „ogród” z kolei jest świadomie przez człowieka kształtowany. Lecz przecież to tylko słowa; każdy ogród może w zasadzie być ogrodem naturalnym, gdyż nie wszystkie jego części należy pielęgnować równie intensywnie.
Ogrodu naturalnego nie musimy ciągle przekopywać. Wystarczy tylko ściółkować oraz ręcznie usuwać zielsko. Chronimy w ten sposób małe zwierzęta i rośliny, którym w przeciwnym razie moglibyśmy przez nieuwagę zrobić krzywdę. Pomiędzy płytkami i w szczelinach kamieni spokojnie mogą rosnąć mchy i trawy. Być może obejdziemy się również bez części naszego trawnika, której nie będziemy już tak często kosić i uczynimy z niej niewielką łąkę kwiatową. A komu przeszkadzałoby kilka pokrzyw w kącie za kompostem?
W ogrodzie naturalnym chodzi więc o to, aby dać przyrodzie jak najwięcej miejsca, żeby swobodnie mogła się u nas zadomowić. Taki ogród ma też swoje szczególne uroki. Pomyślmy choćby o stawie, nad którym możemy obserwować ważki i żaby, o pięknych motylach czy o murku kwiatowym, na którym bez naszej pomocy i ingerencji rośnie tak wiele różnych roślin, o kwitnącym żywopłocie z okolicznych krzewów, w którym tak dobrze czują się ptaki. Nie oznacza to, że w naszym ogrodzie nie mamy już zajęć do pracy, lecz iż robimy tylko to, co niezbędne dla zaspokojenia naszych potrzeb. Ogród wiejski w bardzo dobry sposób odzwierciedla styl życia mieszkańców wsi, a ten jest nieskomplikowany i praktyczny.
Centralnym punktem takiego ogrodu jest ogródek warzywny. Poza potrzebnymi na co dzień warzywami dobrze aby zawierał on takie, jak szczypiorek i pietruszka oraz zioła lecznicze, na przykład rumianek, kozłek lekarski czy szałwia. Pośród nich zawsze rosną byliny i kwiaty letnie. Różnorodność roślin sprawia bardzo miłe wrażenie i zmniejsza niebezpieczeństwo plagi szkodników.
Kształt ogrodu wiejskiego jest przeważnie kwadratowy lub okrągły, z krzyżującymi się w środku głównymi ścieżkami. Pozostałe ścieżki dobrze jest zbudować z tłucznia posypanego żwirem. W takim ogrodzie można poczuć się jak na wsi!

Green Solutions - urządzanie ogrodów Poznań
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz